Białka są dużymi cząsteczkami, tzw. makrocząsteczkami, składającymi się z aminokwasów. W skład białek wchodzi 20 różnych aminokwasów . Źródłem białka w pożywieniu są głownie produkty pochodzenia zwierzęcego :mięso, wędliny, mleko, sery, jaja. W produktach roślinnych białko występuje w niewielkich ilościach, wyjątkiem są tutaj nasiona roślin strączkowych: fasola, groch, bób, soja.
Białko jest kluczowym związkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego brak powoduje upośledzenie praktycznie wszystkich czynności życiowych organizmu.
Temat: "Wykrywanie białka w produktach pochodzenia zwierzęcego - Reakcje biuretowe":
Hipoteza: W badanych składnikach występuje białko.
Przygotowanie doświadczenia
Próba kontrolna
* Probówka
* Materiał badawczy
- białko z kurzego jajka
* Odczynniki:
- wodorotlenek sodu
- roztwór siarczanu(VI) miedzi(II)
Opis wykonania próby kontrolnej:
Do probówki wlewamy białko z kurzego jajka. Do białka dodajemy siarczan (VI) miedzi (II), a następnie wodorotlenek sodu.
Obserwacje:
Barwa roztworu zmienia się na ciemnofioletową.
Próby badawcze:
* Probówki
* Materiał badawczy
-twaróg
-śmietanka
-kawałek mięsa
-biały serek
Odczynniki:
-wodorotlenek sodu
-siarczan (VI) miedzi (II)
Opis doświadczenia:
Do probówek z roztworem siarczanu (VI) miedzi (II) dodajmy po kawałki twarogu, śmietanki, mięsa i białego serka.
Obserwacje:
W probówkach z twarogiem, śmietanką i białym serem możemy zaobserwować bardzo wyraźny kolor ciemnofioletowy. W probówce z mięsem nie zauważymy ciemnofioletowego koloru, ponieważ występują tam nierozpuszczalne wiązania.
Wnioski:
Ciemnofioletowe zabarwienie świadczy o obecności białek w probówkach. Reakcja biuretowa to reakcja barwna, wykorzystywana do wykrywania białek. Świadczy ona o obecności wiązań peptydowych – dodanie roztworu siarczanu (VI) miedzi(II) do zasadowego roztworu białka powoduje pojawienie się fioletowego zabarwienia.
Reakcja biuretowa pozwala wykryć wiązania peptydowego w różnych związkach organicznych (nie tylko w białkach i peptydach). Warunkiem koniecznym pozytywnego wyniku tej próby jest występowanie minimum dwóch wiązań peptydowych występujących obok siebie lub przedzielonych, nie więcej niż, jednym atomem węgla. Nazwa tej reakcji pochodzi od najprostszego związku, który jej ulega, a mianowicie biuretu, czyli dimeru mocznika.
Temat: "Wykrywanie białka w produktach pochodzenia zwierzęcego - Reakcje ksantoproteinowe"
* Szalki
* Materiał badawczy
-twaróg
-śmietanka
-kawałek mięsa
-biały serek
-piórko ptaka
Odczynnik:
-kwas azotowy (V)
Opis doświadczenia:
Na szalce układamy po kawałku twarogu, śmietanki, mięsa, białego serka i piórko ptaka na nie nalewamy po 2-3 kropelki kwasu azotowego (V).
Zostawiamy na około 3-5 minut.
Obserwacje:
Po pewnej chwili na produktach pojawiają się żółte zabarwienia.
Wnioski:
Żółte plamki na pożywieniu i piórku ptaka świadczą o obecności białka. Reakcja ksantoproteinowa to reakcja barwna, wykorzystywana do wykrywania białek. Świadczy ona o obecności reszt aminokwasów aromatycznych- pod wpływem stężonego kwasu azotowego (V) białko przyjmuje żółte zabarwienie, które zmienia się na pomarańczowe pod wpływem zasady.
Temat: "Wykrywanie białka w produktach pochodzenia zwierzęcego - podpalanie włosa i piórka.
* Materiał badawczy
-kilka włosów
-piórko ptaka
* palnik
Opis doświadczenia:
Za pomocą palnika podpalamy włosy, a następnie piórko ptaka i wdychamy zapach, który się od tego wydziela.
Obserwacje:
Wydziela się nieprzyjemny, drażniący zapach.
Wnioski:
Białko-keratyna wchodzi m.in. w skład rogów, włosów i paznokci, a przy spaleniu wydaje nieprzyjemny zapach pochodzący z utleniania cystyny – jednego z jej składników.
Wykonały: Klaudia Sajnóg i Ewelina Rutkowska , VII LO Toruń
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz