piątek, 21 września 2012

Izolowanie DNA z owocu kiwi

Do izolacji niezbędne są:
• 1 owoc kiwi 
• 10 ml (dwie łyżki stołowe) płynu do mycia naczyń
• 4g (niepełna łyżeczka) soli kuchennej
• 90 ml (pół szklanki) wody
• dwie łyżki schłodzonego alkoholu etylowy (70 - 95%) 
• lód
+ akcesoria : nóż, deska do krojenia, zlewka, probówka, 2 naczynia do zimnej i gorącej wody, papierowy filtr do kawy, miska pełniąca rolę łaźni wodnej (musi się w niej zmieścić pojemnik z kwi), blender, lejek, probówka, termometr.  
Etapy :
1 ) Kiwi obieramy i rozdrabniamy mechanicznie na małe kawałki, w zlewce przygotowujemy roztwór z  detergentu i  soli - delikatnie mieszamy, tak aby roztwór nie spienił się.
2) W przygotowanym roztworze umieszczamy rozdrobniony owoc. Całość zanurzamy w naczyniu z wodą o temperaturze 60◦C na 10 minut, nie dłużej.
3) Następnie wkładamy na kilka minut naczynie z naszą „zupą owocową” do wody z lodem.
4) Wyjmujemy zlewkę i zawartość rozdrabniamy przy pomocy blendera na maksymalnych obrotach - nie dłużej niż 5 sekund !!.
5) Kolejny etap to filtrowanie roztworu do czystego naczynia przez filtr do kawy – mi w tym celu opcjonalnie posłużyło sitko i skarpetka. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, aby uniknąć dostania się piany z detergentu do ostatecznego przesączu.
6) Do czystej probówki delikatnie po ściance wlewamy przesącz, wybieramy taką ilość żeby można było zmieścić w niej odpowiednio tyle samo alkoholu, który wcześniej schładzaliśmy w lodówce.Alkohol wlewany ostrożnie "po ściankach", tak aby utworzył górną warstwę.
7) Teraz możemy obserwować efekt swojej pracy. Początkowo w warstwie alkoholu pojawiają się pęcherzyki powietrza. Po chwili można zaobserwować DNA w postaci białych galaretowatych nitek, które możemy spróbować nawinąć na drewniany patyczek;) Z podanych wyżej składników otrzymałam ok. 90 ml przesączu, więc ilość której nie zdołałam zmieścić w probówce postanowiłam wykorzystać do przeprowadzenia tego doświadczenia w wersji maxi. A oto efekt ;)
Emilia Jaśniewska III d VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
1. Roztwór płynu do mycia naczyń, soli i wody oraz pokrojone kiwi.
2. Roztwór w łaźni wodnej.
3. Kiwi w pojemniku z lodem.
4. Uzyskiwanie przesączu z kiwi.
5. DNA - biały osad w górnej części płynu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz