czwartek, 16 stycznia 2014

W sali 218 zawsze jest ciekawie :) "Ostatnio na lekcji…..

badaliśmy właściwości enzymów na przykładzie katalazy"

Materiały potrzebne do przeprowadzenia doświadczenia:

· 40 g świeżej wątroby drobiowej lub wieprzowej

· dwa talerzyki

· 100 ml 3 % roztwór nadtlenku wodoru

· gorąca woda

Opis doświadczenia:

Jeden kawałek wątroby umieszczamy na talerzyku. Drugi umieszczamy na 1 minutę do gorącej wody. Po upływie tego czasu umieszczamy go również na talerzyku. Oba preparaty skraplamy wodą utlenioną.

Obserwacje

Wątroba nie potraktowana wysoką temperaturą i polana wodą utlenioną

Wątroba poddana działaniu wysokiej temperatury, a następnie polana wodą utlenioną

Wnioski:

Nadtlenek wodoru (woda utleniona), jest toksycznym ubocznym produktem przemiany materii. Katalaza, zaś chroni komórki przed działaniem tego związku. Białko to zlokalizowane jest w peroksysomach - niewielkich pęcherzykach mieszczących się w cytoplazmie komórek eukariotycznych. Enzym ten przyspiesza rozkład nadtlenku wodoru do wody i tlenu. Efektem tego są liczne pęcherzyki wydzielające się podczas reakcji. Bogatym źródłem katalazy jest wątroba, która pełni w organizmie rolę detoksykacyjną.

Katalaza jest białkiem, więc po podgrzaniu ulega denaturacji, czyli dezaktywacji, czego objawem jest zmniejszone wydzielanie pęcherzyków, ponieważ reakcja rozkładu wody utlenionej zaszła w niewielkim stopniu.

Opracowała Klaudia Latko, III D, VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

środa, 15 stycznia 2014

"Siódemka" na II edycji Nocy Biologów na UMK w Toruniu

WYWIAD Z WAMPIREM czyli wszystko o krwi

"Zajęcia prowadziły: Eliza Dec, Daria Dutkiewicz, Anna Sobocińska, Piotr Tylus: Studenci Koła Naukowego Biotechnologii, Sekcja Immunologii opiekunem był Pan dr Tomasz Jędrzejewski, Zakład Immunologii

Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się jak dziedziczą się grupy krwi? Skąd bierze się jej metaliczny posmak? Co to jest konflikt serologiczny? Poza tym, wiem dlaczego krew płynie w żyłach, jak oddzielić od siebie frakcje krwi, dlaczego jest ona niezastąpiona i co właściwie lubią w nas komary. A czy było fajnie ? Sądzę, że zdjęcia odpowiedzą Wam na to pytanie :)"

"Krew się lała....:)"

"Niebezpieczne owady żądlące Europy"

Zajęcia prowadzili: mgr Piotr Olszewski, prof. dr hab. Tadeusz Pawlikowski z Katedry Ekologii i Biogeografii

"Oglądaliśmy zbiory żądłówek, które pochodzą z różnych obszarów Europy, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków najbardziej niebezpiecznych.

Popatrzcie sami ..... :)"

Opracowała Ada Błaszczyk III D, VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

wtorek, 14 stycznia 2014

"Wampiry" z III D

"We czwartek 9 stycznia 2014 roku grupa uczniów z III D z "SIÓDEMKI" wyruszyła na wyprawę do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu, aby dołączyć do odważnych i oddać potrzebującym krew. Niestety nie wszyscy mogli przyłączyć się do akcji. Jak widać na zdjęciach, dzielnie się wspieraliśmy."

"Korzystając z okazji przypomnę kilka podstawowych informacji na temat tego cudownego leku (zapewne przydadzą się one maturzystom).

Krew spełnia trzy ważne funkcje:

1. Transportową: erytrocyty, dzięki hemoglobinie, nietrwale łączą tlen przenosząc go do komórek i jednocześnie odprowadzają zwrotnie wydychany dwutlenek węgla, będący produktem ubocznym komórkowego oddychania tlenowego. Krew, głównie osocze, transportuje po całym ciele wchłonięte w przewodzie pokarmowym składniki odżywcze. W osoczu transportowane są również liczne substancje ważne dla życia, takie jak: enzymy, hormony, przeciwciała itp. Dzięki krwi ciepło, wytwarzane w niektórych częściach naszego organizmu, rozprowadzane jest po całym ciele.

2. Krzepnięcie krwi: przy uszkodzeniu naczyń krwionośnych dochodzi do wypływu krwi na zewnątrz ciała lub do jego środka. Zadaniem krwi jest uszczelnienie tych uszkodzonych miejsc. Krew krzepnie, by zasklepić rany. Proces krzepnięcia jest wielostopniowym skomplikowanym procesem.

3. Odpornościową: bierze udział w reakcjach obronnych, ponieważ uczestniczy w procesach rozpoznawania i niszczenia ciał obcych, którymi mogą być wirusy, bakterie lub nieprawidłowo zbudowane własne komórki, np. komórki nowotworowe.

W ciele dorosłego człowieka krąży około pięciu litrów krwi. Tkankę tę tworzą głównie:

a) Erytrocyty (czerwone ciałka krwi)

b) Leukocyty (białe ciałka krwi)

c) Trombocyty (płytki krwi)

d) Osocze

Dlaczego warto być Honorowym Dawcą Krwi ?

„ Krwiodawca to człowiek o większej niż przeciętna wrażliwości na sprawy ludzkie, skłonny do bezinteresownego działania na rzecz nawet nieznanego chorego czy ofiary wypadku. Honorowy dawca krwi to także pewna postawa życiowa, wynikająca z dużego zrozumienia dla potrzeby leczenia krwią lub ratowania życia ludzkiego przez podanie niezastąpionego leku, jakim jest krew. To altruista, stawiający sobie za cel pomaganie innym, być może również swoim bliskim, kolegom przyjaciołom – czasem, jak wykazują liczne przypadki, także sobie samemu.” Więcej dowiecie się na stronie internetowej: http://www.oddajkrew.pl

Ada Błaszczyk, klasa III D, VII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu."