'Szkielet człowieka to niezwykle misterna konstrukcja, składająca się z olbrzymiej liczby elementów. Myślę, że znajomość ich jest wielce pożyteczne, przecież każdego ciekawi, z czego jest „ulepiony” ;).
Jednak dla nas jest jeszcze jeden powód, by z ciekawością obejrzeć i poznać każdą kosteczkę ludzkiego szkieletu. Jaki? Anatomia to podstawa medycyny, którą studiować chciałoby wielu z nas. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się, że szkielet człowieka składa się z części: podporowej, konstrukcyjnej i ruchomej. Te z kolei zbudowane są ze szkieletu osiowego złożonego, kręgosłupa, będącego podporą dla znajdującej się na nim czaszki, szkieletu kończyn górnych z obręczą barkową, szkieletu kończyn dolnych z miednicą a także klatki piersiowej.
Każdy z tych elementów dzieli się jeszcze na wiele drobnych kości i kosteczek. Na tym jednak nie koniec - elementy szkieletu łączy, rozdziela, scala i pozwala im na ruch kolejna liczba struktur anatomicznych. Wszystko to jest niezwykle ciężkie do zapamiętania, jednak jakże fascynujące!..." Emilia klasa II d