wtorek, 24 kwietnia 2012

Etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

Eliminacje wojewódzkie Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbyły się w dniu 21 kwietnia 2012 r. o godz. 10:00 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Uczestniczkom Klaudii Kosińskiej, Klaudii Latko i Justynie Tomaszewskiej, Gratulujemy :)

sobota, 14 kwietnia 2012

Badanie wpływu detergentu na strukturę oleju.

Przygotowanie zestawu: dwie szklanki, woda 200 ml, olej 100 ml, detergent (płyn do mycia naczyń).

Przebieg doświadczenia: Przygotowujemy dwa zestawy badawcze:

I zestaw – szklanka ze 100. ml wody i 50. ml oleju (próba kontrolna),

II zestaw – szklanka ze 100. ml. wody, 50. ml oleju do tego zestawu wlewamy kilka kropel detergentu (próba badawcza) .

Obserwacje: W szklance z dodatkiem płynu możemy zaobserwować rozdzielenie oleju na małe ,,oka".

Wniosek: Detergent rozbija dużą kroplę oleju na mniejsze kropelki.

„Czego uczy nas to doświadczenie? Działanie detergentu na olej jest takie samo, jak działanie żółci podczas procesu trawienia. Ale uwaga! Nie jest ona enzymem :). Płyn nie rozpoczął procesu trawienia tylko mechanicznie rozbił dużą kroplę tłuszczu na małe kropelki. Żółć robi dokładnie to samo. Można sobie zadać pytanie : po co więc potrzebna jest nam żółć? Na szczęście nasz układ pokarmowy ułatwił sobie zadanie! Dzięki tej właściwości żółci możliwe jest szybsze strawienie tłuszczu przez enzymy trzustkowe oraz jelita cienkiego, które nie muszą się „męczyć” z tą wielką kroplą tłuszczu pochodzącą z naszego pokarmu, a enzymy lipolityczne, które są hydrolazami, szybciej poradzą sobie przecież z małymi kropelkami :) Dzięki temu doświadczeniu mogliśmy (chociaż na chwilkę ;) ) zobaczyć co się dzieje podczas, gdy zjadamy tłustego hamburgera! .... „Sonia klasa IId, VII LO w Toruniu

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Dzień otwarty w 218 :)

W dniu 31 marca 2012 roku każdy gimnazjalista i absolwent naszej szkoły mógł odwiedzić nasze szkolne mury, my również w sali 218 przyjmowaliśmy gości. Zaprezentowaliśmy im nasze domowe zwierzaczki. Wśród nich były dwie suczki, ślimaki, fretka, chomik i myszka.
"Moja fretka - Marlenka ma 2 lata. Zazwyczaj przesypia większą część doby, ale kiedy nie śpi to jest prawdziwym wulkanem energii. Jej ulubioną zabawą jest przesadzanie kwiatów doniczkowych oraz dzikie pościgi za kotem. Jej jadłospis składa się głównie z surowego mięsa (prócz wieprzowiny), przepada także za ogórkiem i kocimi przysmakami. Jej ulubione zabawki to piłeczki i misie, które przed pójściem spać chowa do swoich sekretnych miejsc ; )...Monika, VII LO w Toruniu"
„Witam, mój najmniejszy ślimak nazywa się Gacuś. Dwa afrykańskie to Pestka i Listek. Rozpoznaję je po tym, że Pestka ma jasna kreskę na muszli, a Listek jest bardziej zielony. Te duże „ślimy” uwielbiają cukinie, a mały „woli” ogórka. Wszystkie uwielbiają kąpać się pod kranem, lub w baseniku. Od czasu, do czasu musze je wyprowadzać na "spacer". Zdarza się, że uciekają mi z pudelka i „biegają” sobie po tapecie....Sandra”
Osoby „o silnych nerwach” mogły brać udział w sekcji ryby. Widzieliśmy pęcherz pławny, skrzela rozpięte na kostnym łuku, a także serce.